Autor: 90 Uživatelé: 55 Tvé hodnocení: hodnoť
DOBA LEDOVÁ 4: Země v pohybu > Ice Age: Continental Drift -

DOBA LEDOVÁ 4: Země v pohybu > Ice Age: Continental Drift

Pro jednoho je Země v pohybu nejvtipnějším dílem, druhého otravuje. No vyberte si, máme zde oba názory.

Doba ledová 4: Země v pohybuNa začátku letošního léta (které zatím moc „letní“ nebylo, o důvod víc zavítat do kina) jsme se dočkali už čtvrtého pokračování animáku Doba ledová, tentokrát s podtitulem Země v pohybu. Je to už 10 let (ten čas fakt neskutečně letí) od premiéry prvního dílu, ze kterého neurotický veveřák Scrat, posedlý touhou po žaludech, udělal téměř kultovní záležitost a následně celou sérii. Když jdete do kina na již čtvrté pokračování něčeho, co jste si v průběhu předchozích tří dílů skutečně oblíbili, očekávání jsou velká. Nicméně i obavy z toho, že tvůrci už budou pouze vařit z vody, se vám neodbytně honí hlavou. Už po prvních 20 minutách však jsou všechny obavy rozptýleny a Země v pohybu se aspoň pro mě rozhodně stala nejvtipnějším dílem, který možná decentně vykradl Piráty z Karibiku, na druhou stranu, „who cares?!!!“, já ani trochu.

Doba ledová 4: Země v pohybuNové postavy, respektive celá tlupa záporáků, inspirovaná právě pirátskou tématikou, funguje totiž na jedničku, a proto naprosto nezáleží na tom, že nejsou úplně originálním nápadem. Postava, která však čtyřku naprosto geniálně oživila a v předchozích dílech chyběla, je Sidova „toxická“ a sympaticky cynická babička. Těžko popisovat, to se musí vidět. Co Vás bude rovněž hodně bavit, jsou vtipné odkazy nejen na známá filmová díla. Trochu spoiler, ale „doboledové“ ztvárnění notoricky známé pasáže z jednoho notoricky známého snímku Mela Gibsona vás rozseká.

Fundovaní recenzenti, kteří za každým záběrem a dialogem musí hledat Bůh ví co, budou zarytě tvrdit, že tento díl zbytečně vychovává, především prostřednictvím „otravných a nudných“ mamutů. Za prvé, mamuti rozhodně nejsou otravní ani nudní, za druhé, přiznávám, Doba ledová 4 se sice skutečně snaží vychovávat, ale nejsem si jistá, zda to opravdu byl primární záměr tvůrců. Proto nevidím důvod pro nějakou zásadní kritiku. Podle mého názoru se stejně jakýkoliv výchovný účel v takovém animáku naprosto mine účinkem.

Cílovka filmu si za deset let, až jim život nějakou podobnou situaci, která je v Době ledové vykreslena a „správně“ řešena, naservíruje, stejně nevzpomene, že Broskvička (což je pro malou pubertální mamutici geniální jméno) poslala k šípku věrného kamaráda kvůli potencionální známosti, která se pak samozřejmě ukázala nevhodná a udělá tu stejnou chybu. Pokud jste uplně mimo cílovku (což je tak 19+), akorát si více či méně nostalgicky vzpomenete, jak jste v minulosti takovou „botu“ udělali. A kdyby jenom jednou. Za předpokladu, že je vám něco mezi, tak v kině pravděpodobně sedíte právě s takovou „známostí“ a nedonutí vás se nad tím zamyslet ani armáda „Broskviček“. Toť vše k výchovnému poslání.

Doba ledová 4: Země v pohybuDoba ledová 4: Země v pohybu jednoduše funguje a baví od začátku do konce i s „výchovnými“ momenty. Recenze má být objektivní, měla bych snímku nejspíš něco i vytknout, ale mně se vůbec nechce a tak žádná negativa nebudou. A ony stejně žádná zásadní nejsou. Délka je naprosto uměrná většinovému dětskému publiku, které se láme v pase od začátku do konce, a to je přece nejdůležitější. Jedině naprostý cynik by se nesmál stejně, protože ve snímku je neskutečné množství vtipné akce, hlášek, honiček, atd. Netroufám si však tvrdit, zda by další pokračování alespoň takto vysoko nastavenou laťku udrželo. Přeci jen, např. ve vývoji mamutí rodinky už není moc kam jít, jedině se opakovat. Já však budu tak nějak tajně doufat, že Broskvička bude třeba lesbička (aby se tvůrci teda neopakovali, heh) nebo že Sid má někde schovanýho ještě stejně vtipnýho ztracenýho bráchu jako je jeho toxická bábi a dalšího dílu se dočkáme.

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

  • Rated 5 out of 10.

Doba ledová 4: Země v pohybu - ScratAsi budu přesně ten kritik, kterého kolegyně zmiňuje ve své recenzi, ale o čtvrté Době ledové už není moc co říct. S politováním musím konstatovat, že Scrat dostal zase o něco méně prostoru a navíc se po něm chtělo, aby byl „víc než hlodavec“ (nezlobte se na mě, ale to je prostě urážka!), a zbytečně moc prostoru dostali mamuti (zvlášť ta rebelující mamutí mládež je otravná, rodinka je v pohodě). Piráti mě moc nebavili. Byli by v pohodě, kdyby z nějakého podivného důvodu nezpívali. Nové postavy, tj. Cidova bábi a krtkoježek jsou prima a zábavní. Čtvrtý díl nabízí celkem slušnou animovanou akci, ale musí být rodinnou zábavou, a proto, když se vzmůže na slušnou scénu, rychle se vrátí do odpovídajících kolejí. To bych snesla (hodnotíme konec konců v rámci žánru), ale proč u toho ta zvířátka musejí zpívat a tančit? Jo aha, dětské publikum. Ještěže Scrat tančit a zpívat nemusí a spokojí se s tradiční honbou za vořešákem. Prosím sestříhat! Kdy už konečně dostane vlastní film?! 

aktuálně

diskuze