Autor: 35 Uživatelé: 20 Tvé hodnocení: hodnoť
Metal Opera part II

AVANTASIA - Metal Opera part II

Speeeeeeedmetaaaaal!!!!!!! Mnohým při vyslovení tohoto spojení naskakuje vyrážka a dělá se jim špatně, ostatní pro změnu začnou slintat blahem a připravovat svá sluchadla na nápor líbivých melodií, dvoukopákových jízd a bohatýrských chorálů. Ne že bych byl nějaký ortodoxní speeeeďák, ale díky mé otevřenosti (co se metalové hudby týká) jsem do této hudby pronikl a např. alba Gamma Ray (kromě té poslední Judasoviny) považuji za naprosto dokonalá po všech stránkách! Největším problémem tohoto stylu je velká tvůrčí omezenost a tak zní většina kapel podobně, téměř identicky. Jsou jisté výjimky (např. právě zmiňovaní Gamma Ray) jenže těch je poskrovnu, a proto je poslední dobou velkým problémem objevit kapelu, která by se nějak lišila (v kladném smyslu) od zbytku "rychlé" scény.
Novinka vedlejšího projektu Tobiase Sammeta (jinak leader skupiny Edguy) Avantasia honosně pojmenovaná "Metal opera part II" tomu nejen neodporuje, ale přímo potvrzuje opak. Takovou vykrádačku jsem už dlouho neslyšel!!!! Někde jsem četl, že se jedná o "záchranu speedmetalu" - tak jestli to má probíhat takovýmto způsobem, tak ať už radši žádné speedové album nevychází... Ať poslouchám jakoukoliv píseň z tohoto "skvostu", tak prostě nenalézám jedinou notičku, melodii nebo skladatelský postup, který bych už někde neslyšel. Všude to je samý vícehlas (bohužel všude se v něm účastní sám principál a jeho hlas je skutečně děsný - tím pádem jsou odpuzující i veškeré sbory) - těšíte se na úseky, kdy zpívá nějaký hlas jenom sám bez pomoci Sammeta... V žádném songu nesmí chybět melodický a zpěvný refrén - co je ale u jiných melodických spolků devizou, tak zde je jenom nastavovaná kaše, po které se Vám pěkně zvedne žaludek... Nemá cenu se rozepisovat o jednotlivých skladbách - všechno to jsou kapitoly té "nejkýčovitější a nejklišovitější" speedmetalové sbírky, která kdy byla vydána.
Zřejmě pro zviditelnění a popularizaci svého "Keepera 4" si Sammet do studia pozval známé osobnosti heavy/speed scény.
Namátkou: Kai Hansen (Gamma Ray), Alex Holzwarth (Rhapsody, Sieges Even), Henjo Richter (Gamma Ray), Marcus Grosskopf (Helloween), Rob Rock aj. To je jeden z mála kladů, které tato nahrávka má - poslouchat stále Sammetův přidušený jekot by bylo fakt na Bohnice.
Nějak už nevím co bych k této nahrávce dodal - něco kritizovat v záporném smyslu mě tolik nebaví a tak toho radši nechám.
Chtělo by to verdikt, že?? Tak dobrá: 1 bod - musí být + 1 za produkci + 1 za hosty + 1 bonusovej za "stranickou příslušnost"... ale zase kvůli tomu hlasu... no... dobrá, takže to máme: 3,5 bodíku.
PS: opravdu se Kai Hansenovi divím, že do této vykrádačky vlastních dětí (Keeperů) šel - jako by Vám někdo ukradl auto a Vy mu ještě na cestu přibalili kanystr s benzínem...

Opéééry: The Seven Angels; No Return; The Looking Glass; In Quest For; The Final Sacrifice; Neverland; Anywhere; Chalice of Agony; Memory; Into the Unknown

Recenze dalších autorů

Přihlašte se pro přidávání recenzí.

Tvé hodnocení:

Tagy:

Avantasia

aktuálně

diskuze