Autor: 82.5 Uživatelé: - Tvé hodnocení: hodnoť
Orgasm

ATROX - Orgasm

Noři Atrox nejsou na scéně žádnými nováčky a tvorbou avantgardněji laděnému publiku určitě neznámí. Vždyť za tu dobu, kdy se dali dohromady pod jménem Suffocation (1988), aby se o dva roky přejmenovali na současný Atrox, splodili již tři skvostná alba Mesmerized (97 - Head Not Found; tohoto roku vyšlo i ep Silence the Echoes z 96tého – u Danza Ipnotica, kdy byli ještě v sedmi a hráli “dooMetal”), přelomové extravagantní Contentum (99 - Season of Mist) a dospělé progresivně uklidněné Terrestrials (01 - Season of Mist).
Tak jako na všech předchozích (dvou posledních samozřejmě především), i zde se Atrox představují jako banda naprostých schizoidů. I na Orgasm volnomyšlenkářští experimentující Noři opět předvádí své husarské svodomyslné kousky, ale i přesto jsem z nich rozpačitý.
Ubylo kláves, které sice nikdy nehrály v jejich muzice prim, protože atmosféru vždy vytvářeli celkovým vyzněním a souladem strunných nástrojů, ale není možné si nevšimnout jejich úbytku (nezaměňovat je s kytarovými syntezátory, jak jsem to zpočátku dělal já!). Ani zpěv Moniky Edvardsen, která je má na starosti a maluje veškeré Atroxí nadpozemské artworky se pranic nezměnil a to je jen dobře, protože tahleta slečinka je pořádně šťavnatá a úchylná. Však slyšeli jste již někde mix indiánských, orientálních a arabských zpěvů (Natasha Atlas) se sebevražedným upištěnovřískotem Kate Bush či Diamandy Galás?! Jasně že ne! I jako plus vidím, že ji nyní občas doplňuje odešlý basák Peter, ale proč jsem vlastně rozpačitý… důvodem je muzika.
Ač opět skvělá (jsem si tím 100%ně jist?!, jistě!!!), Atrox mě zase překvapili a vzali dech! Ve tvorbě stále zůstaly ty jejich ulítlé psychedelické brnkačky (naprostá ojedinělost!!!) pojímající vlivy od artrocku po úchylné ‘cid-progové jazzy (?), ale když zrovna takto neúchylačí, často na vás vyjede nekompromisní a nemilosrdná Meshuggah rifovačka, která by snad i mateřským roboťákům Mesh pomotala hlavu (Tentacles). Snad by se dalo i říci, že Atrox mají chvílemi až blackovou atmosféru (však jsou Noři!), ale pak tu jsou i ty podklady metalověji klasičtější, které mi z konceptu Orgasm (a vlastně i celých Atrox) jaksi vyčnívají. Pro mě Atrox zkrátka zjednodušili (i na zvuku, který je teď celkově syrovější a víc natural), sice neslevili na sobě samých, ale uhnuli a nechali se ovlivnit směrem, který by od nich určitě nikdo nečekal. Skladby se stále odehrávají na delší časové ploše a nabízí tak mnohá odkrývající se tajemství v nich obsažená, ale stále mám pocit, že z Atrox se trochu vytratil ‘ten Atrox‘. Možná však jsou již jen dospělí a našli sami sebe a já jsem tady teď za toho tupce. Kdo ví…
Mno, možná jsem vám toho o Orgasm moc neřekl, ale vězte, že z této desky opravdu nejsem moc moudrý a dlouho asi ještě nebudu. Ani v nejmenším nejde o žádný xerox metal (až na tu inspiraci v Meshuggah) a jde tu jen o unikátní muziku Atrox - prog schizo doom?, kterou performuje jen tato kapela! Aplikovat by se na ně skvěle dalo jméno seriálu Mladí a neklidní, jelikož po předchozí tvorbě je to deska (ač výborná – opakuji se) dost nečekaná a překvapující. Svou teatrálností by ale určitě opět zasloužila i divadelního ztvárnění… let’s flow the theatrical schizo metal extravaganza!

8 / 51:07

Recenze dalších autorů


Přispěj do diskuze

zobrazit vše

Čekání je u konce, letos bude deska. Vyjít mají i Lethe, což by mohli ocenit fanoušci Manes...
Zatím se kochejte tímto videem, hudbu k němu dělali právě Atrox:
https://www.youtube.com/watch?v=awDolWWpcJM&feature=youtu.be

Podobně jsou na tom Cilice...

nějak mi přišla na mysl tato kapela, a jestli vlastně ještě vůbec funguje...na webu mají poslední záznam: "02.12.2015 We finaly got the master for our upcoming album. We only now need to find someone to release this beast. Stay tuned for more info soon."

Binocular podcena deska

aaaaa moje jedna z nejoblibenejsich desek :) ale dlouho jsem si to uz nedal, slysel jsem nejaky ukazky z novych atrox a to stacilo :)) nevermore

sem konecne na BA zakoupil orig a ted si z toho motam kebulku a stale z toho nak nejsem svuj :)

na obojí :)

Ted je otazkou jestli jsi zvedavy na tu desku anebo nase lezeni do prdele?:-)

Tvé hodnocení:

Tagy:

Atrox, Orgasm, avantgarde metal, progressive metal, math metal

aktuálně

diskuze