Nešťastný leden přinesl tři úmrtí

Sean ReinertLeden je… mrazivý. Nejenže zemřel Neil Peart †67 (Rush), ale v pátek byl nalezen mrtev i Sean Reinert †48 (ex-Death, Cynic ad.), tedy bubeník, který pod vlivem jazzu a fusion v metalu de facto vytvořil vlastní styl bubnování. Do třetice nešťastný osud potkal Josepha Paynea †35 (ex-Nile, Divine Heresy ad.)


Přispěj do diskuze

https://sickdrummermagazine.com/news/latest-news/sean-reinert-organ-donation-denied-due-to-sexuality

štítnou žlázu jsem měl i já před 2 roky, taky sem málem chcíp (měsíc totálka na lůžku), ale to se dá léčit přes ATB, i když pravda, na to srdce jsem tam taky bral nějaký dobrůtky (Vasocardin). Takže klidně může bejt, ale já jsem to měl naopak - brutálně mi spadla váha a začal jsem přibírat až následně při doléčení (což se nevylučuje, že to Sean prostě s kilama neuhlídal :-(

a nemel problem se stitnou zlazou, mebo necim, ze takhle pak zacal pribirat? vsak sel snad i na nakou operaci

srdce dost pravděpodobně - on zhruba 2-3 roky nazpět začal dost přibírat :-(

I’m broken. As many of you now know, my husband Sean passed away last night. Some of you in the inner circle I was able to reach via phone last night and this morning to try to let you know what happened before it spread across social media. For those I couldn’t reach to tell you myself I’m sorry.

I’m still trying to put together the events of the last 24 hours. After coming home from work last night I found Sean unresponsive on the floor, I administered CPR with the assistance of the 911 operator and he was taken to a local hospital via ambulance. There is no cause of death and an autopsy will be performed. Sean and I just completed our yearly physicals about 3 weeks ago and we were both in good health. Sean did not have any sort of drug abuse issues and I’m still in a state of disbelief. I can’t begin to comprehend how my life and the lives of Seans close friends and family have just been shattered.

That’s about all I’d like to share at this point. It feels strange to even have to make this post over such a private matter but I understand Sean was a public figure and beloved by many around the world. For myself, Seans family and close friends I ask that you please give us time to grieve. The fans he adored so much lost an influence and phenomenal drummer. Some of us lost our Husband, Son, Brother, Uncle and Best Friend.

Thank You,

-Tom & Patti (Seans husband and Seans sister)

Je to teda síla. U Reinerta jsem zaslechl cosi o srdečním selhání... V jeho věku? To bral drogy nebo co?

aktuálně

diskuze