Insania ve svém novém videoklipu věší celebrity

Současnou situaci v médiích a hudbě zvláště si vzala na mušku brněnská provokatérská sebranka Insania. Jejich nový videoklip Pověsíme celebrity! je jedovatou parodií za hranicí dobrého vkusu, ale sami autoři jej vytvořili v přesvědčení, že korektně vyslovované názory dnes už prakticky nejsou slyšet. 
Společně se skladbou Joe se rozhod poslat bombu tento song patří k nejkontroverznějším písním aktuálního sedmého alba Kult hyeny. Také proto tolik lákal k vizuálnímu zpracování. „Snažili jsme se nějakým milým způsobem popsat masmediální panoptikum kolem nás. Nechceme být na nikoho zlí, a proto jsme zvolili spíš umírněnou formu poprav. Každá z celebrit ze světa sejde způsobem, který odkazuje na nějaký detail z její dosavadní plodné kariéry. Rádi bychom tak celé elitě vyjádřili svůj vděk za všechno, čím nás, posluchače, obohatila,“říká ke klipu Insania. „Chtěli bychom, aby lidi náš videoklip vnímali spíš jako rozvernou frašku, než výraz upřímné nenávisti,“ tvrdí Světlonoš, který videoklip pro INSANII vytvořil. „Nic takového tam ale nenajdete. Jenom pocit štěstí,“ dodává.
Insania tak pokračuje v propagaci svého posledního alba Kult hyeny, které bylo letos nominováno na Anděla v kategorii hard’n’heavy a zvítězilo jako album roku 2010 v anketě Břitva. Tatáž Insania, která o sobě zpívá: „Jsme lůza, jsme klenot zla. Drahý kamení z žezla ďáblova.“
Album Kult hyeny vyšlo na CD u X Production a ve sběratelské edici také na vinylu u Magick Disk Musick, s vloženou sprejerskou šablonou. Míří k tvrdšímu, jedovatějšímu zvuku než předchozí Rock´n´Freud (2007). Textově i hudebně jde o ostřejší záležitost než posledně, texty ryjí do „kultury masy“ se sarkasmem, ale taky s nadhledem a černým humorem (např. nevergreeny Pověsíme celebrity!, Peklo jsou ti druzí, Joe se rozhod poslat bombu). Objevují se tu ale i vysloveně temné skladby jako Estetika bizarnosti. 
Kořeny má Insania v hardcore, punku a metalu, tvrdé kytary vždy mísila se zpěvností a tato její „jedovatá melodičnost“ je v posledních letech ještě zvýrazněna syntezátory. Nekompromisní, těžké kytarové riffy se proplétají s nápaditými syntezátorovými linkami, bizarními zvuky a vokálem, který střídá různé polohy. Jestliže textově kapela vychází spíš z drzosti a nadhledu hardcore/punku, tvrdými, podladěnými kytarami je blíž výrazu moderního metalu. „Pro zasněnou lyriku už není místo. To, co je kolem nás, je zlý a zaslouží si to pojmenovat,“ říká Insania.

01. Peklo jsou ti druzí
02. Čas nízkých pudů
03. Pověsíme celebrity!
04. Lajka se vrátila
05. Je to zlý
06. Syčáci z foglarovek
07. Volný radikál
08. Charisma krysy
09. Estetika bizarnosti
10. Joe se rozhod poslat bombu
11. Potkan v hlavě
12. Písnička psaná na oprátce
13. T1ME 30M3 (bonus, pouze na LP)

Sestava:
Poly - kytara, tenor
Klíma - basová kytara
Black Drum - bicí
Tudy - klávesy

Vydavatel: Magick Disk Musick, X Production

aktuálně

diskuze