Budějovický Majáles za týden v Praze!

Do největších oslav 17. listopadu v dějinách se zapojí také tým Budějovického Majálesu. Po boku organizací jako Člověk v tísni, Opona, Post Bellum, Pražské jaro či Knihovna Václava Havla se totiž podílí na pořádání Festivalu Svobody. Pořadatelé Budějovického Majálesu mají na starosti největší ze všech akcí – velké shromáždění na Národní třídě.

Pořadatelé Budějovického Majálesu se rozhodli připojit k oslavám 25. výročí Sametové revoluce a zaměřit se na publikum přesně tam, kde jsme svobodu vybojovali – na Národní třídě v Praze. Se svým projektem Korzo Národní se zapojují do největších oslav 17. listopadu v dějinách – Festivalu Svobody „Před půl rokem nás oslovila skupina bývalých disidentů a lidí z pražského kulturního dění, kteří se rozhodli čtvrtstoletí svobody oslavit velkolepě. Dohodli jsme se, že si vezmeme na starosti největší součást jejich festivalu – na celý den obsadíme Národní třídu a po 25 letech od revoluce si na ní připomeneme, co vše nám svoboda přináší“ přibližuje hlavní koordinátor akce Martin Pikous.

Do příprav projektu, který pořadatelé pojmenovali Korzo Národní, se zapojila většina organizačního týmu Budějovického Majálesu. Na starosti měli všechno od shánění peněz přes patřičná povolení až po dramaturgii akce. „Musím říct, že jednání s úřady v Praze je mnohem komplikovanější než v Budějovicích, kde už se vzájemně známe. I to ale k festivalům patří. Důležité je, že se nakonec můžeme po pěti měsících práce říct, že se vše zdařilo. I když ještě týden pojedeme na plné obrátky,“ přibližuje rozdíl mezi Prahou a Budějovicemi Pikous.

Dramaturgie oslavy na Národní třídě se svou myšlenkou blíží té majálesové. „Chceme prezentovat tu ohromnou rozmanitost, kterou nám nová doba umožnila. Představujeme tedy umělce všech žánrů – a dáváme příležitost i těm méně známým, představuje záměr jedna z dramaturgyň Monika Macháčková. Korzo Národní nabídne také známé umělce jako je Lenka Dusilová, Vložte kočku, Sunflower Carovan, Divadlo Continuo či Husa na provázku.

Pořadatelé Budějovického Majálesu v budoucnu přesun z města rozhodně neplánují. Možnost podílet se na podobně významné akci je ale pro festival velkým vyznamenáním. „Zdá se, že lidé už přijali, že náš věk nás v ničem nelimituje. Budějovický Majáles ale pro nás zůstává tím zdaleka nejdůležitějším projektem,“ ujistil veřejnost koordinátor Budějovického Majálesu Damián-Ondřej Šulista.

Aby se necítilo ochuzeno ani budějovické publikum, tým Budějovického Majálesu pomohl také s přípravami oslav v Českých Budějovicích, které pořádá samotné město. Pořadatelé Majálesu zajišťují projekci filmu Gottland, který ztvárňuje povídky polského spisovatele Mariusze Szczygieła. Na náměstí také zopakují tichou diskotéku do bezdrátových sluchátek. Na Budějovickém Majálesu 2012 měla tato akce veliký úspěch. „Ve shromáždění na náměstí také vidíme jistou symboliku. Před 25 lety se lidé shromažďovali, aby demonstrovali. My se nyní shromáždíme, abychom si užili akci, která může proběhnout jen díky svobodě, kterou nám získali,“ uzavírá Pikous.

Festivalu se v poslední době daří velmi dobře. Po dvou letech se mu letos podařilo skončit s rozpočtem v zelených číslech. V pátek navíc za letošní ročník pořadatelé získali prestižní cenu lidí zabývajících se hudbou, Nouvelle Prague za „nejlepší počin roku 2014“.

Stránky Korza Národní www.dikyzemuzem.cz
Stránky Festivalu Svobody www.festivalsvobody.cz
Akce v Českých Budějovicích http://www.festivalsvobody.cz/projekty/25-let-svobody-ceskych-budejovicich/
Facebooková akce události: https://www.facebook.com/events/352309784936517/?fref=ts


Přispěj do diskuze

aktuálně

diskuze