cave in

cave in

Dokud se tvé srdce nezastaví
Ačkoliv se zatím poslední počin EP tides.of.tomorrow může zdát zcela předvídatelným, od zrodu cave.in během roku 1995 v Methuen, Massachusetts, resp. jejich prvních EPíček, se v hudebním myšlení této kapely stalo mnoho věcí.
Zatímco první CD/LP beyond.hypothermia [1998 @ hydrahead.com] bylo jen kompilací předchozích dem a EP, následující until.your.heart.stops [1998 @ hydrahead.com] se dá již považovat za regulérní album. cave.in na něm předvádí hardcorem prosycený metal se zpěvy pulsujícími mezi chropotem a křikem a už v této době se o cave.in dá hovořit jako o kapele s potenciálem. Následuje turné s bohy a techno-hardcoreovými cynic - dillinger.escape.plan a lynchovskými converge. Tuto sestavu se svými vesmírnými melodiemi cave.in skvěle doplnili.
Během jara 1999 se již připravují nové skladby. Menším zdržením se stává nehoda během letního turné s Isis, kdy cave.in úplně vyhořela dodávka s kompletní aparaturou. Nové skladby nesou mnohem větší poselství z vesmíru a pro ortodoxní fanoušky z počátků historie kapely se stávají nestravitelnými.
"Možná změna vypadala jako náhlá," říká kytarista Adam McGrath. "Ale pokud jste žili v Bostonu v letech '98 - '99 všimli byste si narůstajících změn. Začali jsme experimentovat s novými zvuky, občas jsme při psaní skladeb použili nové postupy, abychom s nimi mohli být více spokojeni. Osobně nejsem tak dobrý, abych mohl hrát 'speed metal' celou tu dobu. Jsem příliš nedbalý."

article_63_px3

Na křídlech družice
Rok 2000 je prosvětlený září jupiteru [2000 @ hydrahead.com]. Pestré melodie, aroma progg-pop-rockových velikánů z 80. let, rozplývajících se v interludiích a povznášejících se v nebeských melodiích a zvucích. Nadpřirozený falzet kytaristy a zpěváka Stephena Brodsky vás přivádí do extáze stejně jako jeho texty. "Někdy může být hlavním tématem všech našich textů sen, který jsem měl před několika lety," říká Brodsky. "Občas jsou to podvědomé myšlenky, které mám, když odpoledne jedu veřejnou dopravou."
S dalším počinem, EP tides.of.tomorrow [2002 @ hydrahead.com], se stávají cave.in ještě stravitelnějšími a otevřenějším. Hudba má ještě větší ambice prorazit v hitparádách a přestože se to může zdát jako komerční tah, bubeník J. R. Conners říká: "Hrajeme to, co cítíme jako zábavné a vzrušující. Pravidlo číslo jedna zní - bavit se a pěkně si v kapele užívat."
V létě 2002 se cave.in přemisťují do studia, kde připravují novinku antenna [jaro 2003 @ RCA]. Díky reportu ze studia můžete o nové desce získat představu a nejen to, dozvíte se i něco o Alence v Říši divů. "Studio je neuvěřitelné! Je stejně velké jako basketballové hřiště! Nikdy předtím jsme nic takového neviděli!," tvrdí Adam McGrath a pokračuje: "Beach Boys zde nahrávali desku 'Pet Sounds', což je pro nás vzrušující. Nejsme sice ve stejné místnosti, ale je to na druhé straně haly. Prohlédl jsem si jednotlivé místnosti hned první den. Nedokážete si představit, jak masivní zvuk se může linout z místnosti, která není o nic větší než moje ložnice."
Brodsky si bere lekce zpěvu od Rona Andersona, který je učitelem takových jmen jako Billy Joel, Seal, Tori Amos, Björk a Janet Jackson až po Axla Rose, Chrise Cornella, Maynard James Keenana nebo Scotta Weilanda. Deska je již natočena i smíchána. Při mixu se ve studiu objevila i deska at.the.gates - slaughter.of.the.soul, která sloužila jako inspirace pro její výsledné znění.

Konečnou představu o znění antenny snad osvětlí kytarista a zpěvák Brodsky: "Neslyším žádný velký odklon v naší hudbě odcreative.eclipse [následujícím EP po debutu - pozn. autora]. Pro mě je to jen éterický rock, který je chytlavý bez toho, aby vyzněl uměle či klišovitě. Skladby jsou víc zhuštěné s důrazem na jednotlivé pasáže, které jsou nenásilně zapamatovatelné. Bude to moderní rocková nahrávka, která vám v hlavě uvízne více či méně záležíc na vaší náladě."

současná sestava:
John-Robert Connors - bicí
Adam McGrath - kytara
Stephen Brodsky - zpěv, kytara
Caleb Scofield - basa
kompletní diskografie:
Demo
Cave In / Gambit split 7"
Cave In / Early Grace split 7"
Cave In / Piebald split 7"
"Between A Rock And A Hard Place" kompilační 7"
Self Titled 7" (aka Crossbearer 7")
"Beyond Hypothermia" limitovaná edice LP / CD
"Until Your Heart Stops" 2XLP / CD
"Creative Eclipses" limitovaná edice 7" Ep / CDEp
"In These Black Days" A Tribute to Black Sabbath Volume V Cave In / Botch split 7"
"Flowercore" kompilační 7"
"Metal Is A Tough Business" kompilační CD
Cave In / Children split 7"
"Never Give In": A Tribute to Bad Brains
2 Song 7"/CD Singl
"Jupiter" LP / CD
"Jupiter" LP / CD [ Evropa ]
Initial Records sampler CD
Ozzfest '99 Hardcore sampler CD
Relapse Records sampler CD
Hydrahead Records sampler CD Volume I
Hydrahead Records sampler CD Volume II
"Until Your Heart Stops" Evropská verze CD
"Ghost in the Gears" kompilační CD
"Disintegrated": A Tribute to the Cure
"Moons of Jupiter" CDEp
"Plea For Peace" Take Action kompilační CD
2 Song Sampler CD
3 Song Sampler CD
"Epicenter" Japonské CDEP
"Make Like A Tree And Leave" kompilační CD
"Plea For Peace 2002" kompilační CD
"Tides of Tomorrow" LP / CDEp
"Antenna" LP / CD

websites:
www.cavein.net
www.hydrahead.com

tour:
22. ledna, Stockholm, Švédsko @ Debaser
23. ledna, Oslo, Norsko @ So What
24. ledna, Malmo, Švédsko @ KB/Voltmeter
25. ledna, Berlín, Německo @ Knaack
26. ledna, volno
27. ledna, Vienna, Rakousko @ Chelsea
28. ledna, Mnichov, Německo @ Orangehouse
29. ledna, Zurich, Švýckarsko @ Abart
30. ledna, Ženeva, Švýcarsko@ Usine
31. ledna, Ravenna, Italie @ Rock Planet Club
1. února, Milán, Italie @ Bloom
2. února, volno
3. února, Toulouse, Francie @ Club L R
4. února, Barcelona, Španělkso @ KGB Club
5. února, Bordeaux, Francie @ Le Cat
6. února, Paříž, Francie @ La Boule Noir
7. února, volno
8. února, Londýn, Anglie @ Astoria/NME w/ Idlewild
9. února, Manchester, Anglie @ University
10. února, Leeds, Anglie @ Cockpit
11. února, Glasgow, Skotsko @ King Tuts
12. února, Leicester, Anglie @ Princess Charlotte
13. února, volno
14. února, Londýn, Anglie @ Garage
15. února, Nottingham, Anglie @ Boat Club
16. února, Bristol, Anglie @ Fleece
17. února, volno
18. února, Belfast, Irsko @ Auntie Annies
19. února, Dublin, Irsko @ Half Moon

Tagy:

aktuálně

diskuze