Články

přeposlat článek tisknout
WITHIN TEMPTATION

WITHIN TEMPTATION

  • kdy: 17.1.2008
  • kde: Praha, Roxy

Hodina zpoždění na českých pódiích mě již nemůže rozházet a spíše by mě udivilo, kdyby se začalo včas. Že to skutečněPražská zastávka komerčně nejúspěšnější holandské kapely hlásila dlouho dopředu vyprodáno! Ostatně ani se nedivím, že kapacita klubu Roxy neodpovídala zájmu o kapelu, jejíž prodejní čísla se přehoupla přes milionovou hranici.nehrozí, mi bylo jasné při pohledu na přeplněnou ulici před klubem, do kterého se v nějakých čtvrt na osm ještě nezačalo ani pouštět.
Přeci jen se ale vyprodaný sál dočkal a za zvuků intra se na pódium vynořuje (bohužel) jen pětice muzikantů. Zakládající člen a leader kapely Robert Westerholt si poranil palec, a tak se zbytek seskupení musí pro tentokrát obejít bez jeho služeb. Úvodní skladba Jillian ihned ukazuje, že předností vystoupení bude, krom profesionality a suverénních hráčských výkonů, i perfektní zvuk a adekvátní odezva fanoušků. Propracované světelné efekty, v průběhu celého vystoupení je nad pódiem projekce s nejrůznějšími motivy či útržky z klipů, charismatické vystupovaní Sharon (zbytek kapely, snad až na diváky burcujícího kytaristu Ruuda, byl poměrně mrtvý), toho všeho se dostalo fanouškům, kteří měli štěstí a zajistili si včas lístky. Bylo pravděpodobné, že páteř vystoupení budou tvořit skladby z posledních dvou alb, tedy The Silent Force a The Heart of Everything, a skutečně tomu tak bylo. Z druhé jmenované desky tak hned v úvodu vystoupení zní otvírák The Howling, hitovka What Have You Done, u které se naplno projevilo, že vystoupení sází především na dokonalé vyznění s veškerými detaily (a tak je samozřejmé, že posluchači nejsou ochuzeni ani o hlas Keitha Caputa z Life Of Agony, byť pouštěný ze záznamu), nebo The Cross, jež nás přesunula do jemnějších a romanticky zasněných nálad, které k dokonalosti dotáhla následující klavírní balada Forgiven. Ze zatím posledního alba zní dále například výtečná titulka The Heart of Everything, Our Solemn Hour či Frozen. Z The Silent Force samozřejmě nemůže chybět Stand My Ground a dostává se i na Angels. Na v historii kapely zásadní a přelomové album Mother Earth se vzpomene titulní Mother Earth a Ice Queen, která celé vystoupení uzavírá.
Mírné výhrady bych měl k složení playlistu, kde dle mého největší pecky zazněly v první polovině vystoupení, přičemž v té druhé chvílemi ztrácel koncert náboj

report_423_px2

a šmrnc, ale to je čistě otázkou osobního vkusu. Také mě mrzí, že Within Temptation tak trochu dávají zapomenout na své začátky a ve svém setu nevěnovali pozornost debutu Enter (a myslím si, že jsem nebyl zdaleka sám, kdo by si rád vychutnal pecky jako Enter či The Other Half of Me, kde ještě tenkrát zběsile řvoucí Westerholt dával skladbám pořádný tvrdě-metalový náboj). Přeci jen je vidět, že jsou tyto holandské celebrity dnes již jinde a prvky extrémního metalu přenechaly prostor spíše mainstreamovějším polohám. Což bych na druhou stranu neviděl jako nutný zápor, jelikož Within Temptation, na rozdíl od takových Lacuna Coil, či podobných mediálně protlačovaných rychlokvašek, mají ohromný talent a i jejich až popově znějící skladby jsou velice kvalitní. Za jejich úspěchy stojí léta poctivé dřiny.
Naprosto bombastický byl zvukový háv vystoupení. Dlouho jsem tak sytý, monstrózní a přitom velice čitelný a nepřehulený zvuk neslyšel. Je sice pravda, že za megalomanskou zvukovou kulisu může především hojné využívaní samplů a zvukových podkladů, jimiž bylo vystoupení doslova prošpikováno, nicméně výsledný efekt opravdu stál za to. Až měl člověk pocit, že poslouchá desku. Bez výpomoci moderní techniky a pouštěných částí by těžko kapela dosáhla tak úchvatného vyznění, ale nepátrejme po příčinách a oceňme výsledek, který byl pro posluchače zkrátka výtečný! Přesto se neubráním dojmu, že chvílemi druhá kytara chyběla.
Sharon Den Adel dnes večer dokázala, že je pěvecká extratřída a její popularita je rozhodně zasloužená. Sice i jejímu celkovému vyznění „bylo pomáháno“ (například ve Stand My Ground), ale především potvrdila, že je komplexní zpěvačka, které není cizí nic od operního až k popovému projevu. Ve všech polohách naprosto precizní, přirozená a svá. Sharon je na přeplněném bojišti zaměnitelných goticko-metalových zpěvaček unikátem, který bezpečně poznáte.
Within Temptation odehráli výborné vystoupení, s profesionalitou a suverenitou sobě vlastní a opět ukázali veškeré goticko-metalové konkurenci (v čele s Nightwish) záda. Jak si s touto vhozenou rukavicí poradí finská sebranka, se můžeme dozvedět již za měsíc, ale velice bych se divil,

report_423_px1

kdybych musel přehodnoti svůj dosavadní názor, který říká, že Within Temptation jsou na současné goticko rock/metalové scéně bezkonkurenční jedničky.

Jiné názory

Přihlašte se pro přidávání vlastních komentářů.

Na tento den jsem čekal docela dlouho. Naposledy jsem viděl tyto Holanďany na českém Dynamu, tuším v roce 97 nebo 98… Proto jsem byl zvědavý, jak to vypadá a zní v současnosti, a taky proto, že poslední deska je super. Lístky na koncert byly vyprodány dlouho před.
Když dorážím k Roxy, tak mě čekají dvě obrovské fronty z každé strany vchodu. No to zas bude a nestihnem to. Kupodivu ale naše fronta postupovala docela dobře a z davu se dovídáme, že to stejně má začít později, takže chmury rychle mizí. Ve frontě byly maminky s dětmi, pár managerů v oblecích, spousta lidí, které by jste dle oblečení a vizáže spíše řadili na koncert typu Madony nebo tak něco a ne metal. No dobře, tenhle metal už je víc pop, takže se to asi dá pochopit. Vevnitř už samo bylo hodně gotic oblečených lidí.
Dáváme pivo a zaujímáme pozici před zvukařem. Sál je narvanej k prasknutí, ale kupodivu se dalo celou dobu volně dýchat a nebylo ani nějaké extra vedro. Po chvilce se z reproduktorů začíná linout intro ze Silent Force a už nám to začíná.
Nevím, kolik lidí vědělo předem, že turné nemůže ze zdravotních důvodů jet kytarista Robert a že nebude náhrada, jen playback. Kupodivu to nebylo moc poznat a na výsledný zvuk to nemělo vliv. Zvuk byl v pohodě, ale žádnej křištál jako z desky. Možná na to měl vliv playbacku kytary a taky Sharoniných vedlejších zpěvových linek. Sharon, ale jinak zpívala úžasně a předvedla, že je dobrá zpěvačka i na živo. Párkrát jí to sice trošku zaskřípalo, ale nic vážnýho ani dlouhodobýho. Sharon si to hodně užívala a my taky. Ostatní členové kapely, krom kytaristy, mi přišli trochu fádní. Za kapelou byla velká plachta, na kterou se promítaly klipy k jednotlivým songům, část traileru ke hře The Chronicles of Spellborn, kterou lidi z Within snad částečne pomáhali připravovat a dělali k ní hudbu.
Hrálo se z The Heart of Everything, Silent Force a Mother Earth a to tak, že zazněly všechny zásadní songy. Začínalo se překvapivě ploužákem Jilian, já osobně jsem čekal, že začnou What Have You Done, která byla čtvrtá a Keith Caputo bohužel z playbacku. Dále pak The Howling, moje oblíbená The Cross, při které mě běhal mráz po zádech z toho, co Sharon předváděla s hlasem! Po What… následovala Hand of Sorrow, pak titulní The Heart of Everything, zpívaná v refrénech celým sálem místo Sharon. Forgiven jen Sharon a klavír, hmm, proč ne. A jedeme dál Our Solemn Hour, Stand My Ground ze Silent Force.
Někdy v této době Sharon říká, že když hoodně dávno byli v Čechách, tak že si užívali skvělý víkend a skvělé lidi. Že by vzpomínka na Dynamo a mě tak

additional_review_7753_277_px3

napadlo, že by hráli něco z Enter??? K mému zklamání vůbec. Škoda, ta deska je mazec, ale uznávám, že do dnešní tváře kapely moc nezapadá.
Nevím přesně, při které písničce to bylo, ale kytarista se nechal nosit na rukou a k tomu hrál.
Co tu máme dál na podnose. The Promise, Frozen, Angels, Mother Earth – ůžasná. A dostáváme se ke konci The Truth Beneath the Rose. „We love you, we love Prague“, děkovačka, potlesk a tak dále, dyť to znáte. Chvilka křiku a máme tu plánovaný přídavek Deceiver of Fools a Ice Queen. Hromadný úklon členů kapely a máme tu konec.
Chystám se ulovit podpisy, ale jsem bohužel naprosto bezohledně vychozen ochrankou Roxy. Škoda, nemyslím si, že kapela by byla proti. Krásně strávený večer.

Playlist:
Jillian
The Howling
The Cross
What Have You Done
Hand of Sorrow
The Heart of Everything
Forgiven
Our Solemn Hour
Stand My Ground
The Promise
Frozen
Angels
Mother Earth
The Truth Beneath
--- -- -
Deceiver of Fools
Ice Queen

aktuálně

diskuze