Russian Circles [us] + Helms Alee + Manon Meurt

Akce

O skromnosti Russian Circles kolují legendy. Rostou přímo úměrně najetým kilometrům kapelní dodávky, zvou si je stále na větší a větší pódia stále větší a větší festivaly, přesto se nedá mluvit o hvězdných manýrech či zapomínání na skalní. Instrumentální postmetalové trio z Chicaga navíc roste každým dalším albem. Na samostatném koncertě se Russian Circles představili v Čechách se skvěle hodnocenou deskou Guidance, nyní se po téměř čtyřech letech do Prahy vrací, aby představili neméně pochvalně přijatou novinku Blood Year.

Russian Circles doprovodí labeloví kolegové Helms Alee ze Seattlu. Ti na pódium LMB přivezou svou osobitou kombinaci sludge a shoegazu. Představí se i domácí shoegazová kapela Manon Meurt v nové sestavě.Koncert se uskuteční v rámci oslav deseti let magazínu Full Moon a proběhne v Lucerna Music Baru.Všechny vstupenky zakoupené na původní datum koncertu zůstávají v platnosti, další v hodnotě 550,- Kč jsou od pondělí 21. 12. 2020 k dispozici na webu www.musicbar.cz a v předprodejních sítích GoOut.cz, Ticketmaster nebo Ticketportal (všude plus obvyklé distribuční poplatky), dále pak bez poplatků na pokladně klubu. Zbylé vstupenky budou v prodeji na místě v den koncertu za 650,- Kč.

www.musicbar.cz
www.fullmoonzine.cz
www.russiancirclesband.com
www.torchemusic.com

V kapele Russian Circles se zkraje nového tisíciletí potkali kytarista Mike Sullivan a bubeník Dave Turncatz. Hned s nahráváním druhé řadovky Station (2008, Suicide Squeeze) nahradil původního basáka Brian Cook, bývalý člen legendárních Botch a These Arms Are Snakes. Sestava tak byla kompletní. Od surových začátků se zvuk Russian Circles organicky vyvinul k dokonalé fazóně zachycené na čtvrtém albu Geneva (2011, Sargent House), následující Memorial ovládl o dva roky později ledový chlad a došlo i na první vokální part americké zpěvačky Chelsea Wolfe v titulní písni. „Deska Guidance zní epicky, jako soundtrack k imaginárnímu apokalyptickému blockbusteru, a první singl Vorel jako ústřední hudební motiv hlavního záporáka,“ psal o předchozím albu Russian Circles věhlasný žánrový web Metalsucks. Kromě koncertování se spřízněnými hudebníky jako Chelsea Wolfe nebo Mutoid Man předskakovali i na světovém turné metalových velikánů Mastodon. Svým atmosférickým a suverénním postmetalem uhranuli Russian Circles i návštěvníky vyhlášených žánrových festivalů, jako jsou holandský Roadburn nebo belgický Dunk! (odkud pochází jejich jediné koncertní album).

Poslední, sedmá řadová deska Blood Year (2019, Sargent House) vznikala ve spolupráci s již osahanými producenty Stevem Albinim (Nirvana, Neurosis, Pixies) a Kurtem Ballouem (Converge). „Hudbu tvoříme pořád stejně – pošlu klukům stohy riffů a Dave i Brian pak přidávají vlastní vklad, formují písně. Poprvé jsme ale demoverze a podklady do studia hráli všichni pohromadě a bez metronomu, čímž jsme jim dodali více přirozenosti a otevřenosti. Poslední album jsme nahrávali nadvakrát. Rytmiku dělali kluci u Stevea Albiniho ve studiu Electrical Audio, já pak kytary nahrával s Kurtem u něj v Salemu. Tohle bylo oproti minulým nahráváním podstatně jiné,“ popisuje kytarista Mike Sullivan proces vzniku nové desky Blood Year v rozhovoru pro New Noise Magazine. První singl Arluck, pojmenovaný po zesnulém hudebníkovi a příteli kapely, dal spolu s krvavým názvem alba jasně najevo, že Russian Circles se po prosvětleném a nadýchaném Guidance vracejí do temnějších a syrovějších vod, nebojí se ustoupit těžkotonážním riffům na úkor melodických vyhrávek, ani blackmetalovým výpadům. Znáte jinou americkou kapelu, která na počest svým pražským tour managerům a přátelům pojmenovala dvě své skladby Mládek a Vorel?

Helms Alee vznikli v Seattlu. Název si kapela vypůjčila z námořnického slangu, jde o zvolání kormidelníka, který posádce oznamuje obrat lodi. O zpátečnictví v tomhle případě ale nemůže být řeč. Helms Alee rafinovaně kombinují sludge a shoegaze a navazují na své hrdiny z Melvins nebo Pixies. Dohromady se dali v roce 2007, na basu tu hraje bývalý člen Harkonen Ben Verellen, na kytaru Dana James a na bicí Hozoji Margullis. Na kontě mají pět desek, první nazvaná Night Terror vyšla v roce 2008 ještě na labelu Hydra Head. Na Sargent House se dostali se svou třetí deskou Sleepwalking Sailors v roce 2014. Zatím poslední album Noctiluca vyšlo v roce 2019 a produkoval ho Sam Bell, který před tím spolupracoval třeba s kapelami Minus the Bear, R.E.M. nebo the Cars. Do Lucerny ale přivezou i songy z chystaného nového alba.

Vložit komentář

  • Zkus tohle