Akce

02.10.2019-05.10.2019

Pilsen Busking Fest 2019

Začíná léto, mnoho umělců se společně se svýmu hudebními nástroji, rekvizitami a zesilovači přesouvají do ulic či parků, aby potěšili jak kolemjdoucí, tak si i vydělali na živobytí aktivitou jménem „busking“. A s tímto fenoménem je spojen i jeden z největších a nejpestřejších pouličních festivalů, který u nás máme Pilsen Busking Fest. Další ročník tohoto mezinárodního festivalu je tu už za 3 měsíce a kromě základních informací odhaluje i první potvrzené hvězdy z programu. V letošním roce se festival uskuteční od 2. do 5. října a bude tomu tak již pošesté v řadě! Pořadatelé slibují, že program bude zase o kousek lepší než v letech předchozích a připravili si i několik překvapení, které odhalí až nastane správný čas.

Pilsen Busking Fest 2019 je multižánrovým mezinárodním festivalem při kterém celé centrum města již po šesté od 2. do 5.10. doslova zaplaví desítky zahraničních, českých i Plzeňských umělců. Hlavním a dlouhodobým cílem pořadatelů je i v letošním roce oživit centrum města Plzně a inspirovat místní obyvatele a umělce, aby se více zapojili do dění ve veřejném prostoru. Těžiště celého festivalu bude v lokalitě sadového okruhu – Kopeckého, Šafaříkových a Smetanových sadech. Zde vyrostou podia, buskingové či kreativní zóny a celý prostor vyplní různorodé výstavy. Na festivale samozřejmě nesmí chybět umění na ulici a k tomu budou stejně jako v minulých letech sloužit především ulice Smetanova a Riegrova. „Oživíme zejména zónu „U Branky“, která se stane hlavním ohniskem celého festivalu. Na výběr toho nejlepšího se návštěvníci mohou těšit v pátek 4.10. na Náměstí Republiky, kde vyroste velké pódium a to nám pořadatelům umožní seznámit i další potencionální návštěvníky festivalu s fenoménem buskingu, který u nás ještě není tolik známí, jak by si podle nás zasloužil,“ říká Jan Šinko, dramaturg a jeden ze zakladatelů festivalu.

Pouliční umění (anglicky busking; jednotlivý umělec je busker) je označení pro jakékoli umělecké vystupování – ať už hudební, divadelní či třeba artistické – na veřejných prostranstvích spojené s odměnou od veřejnosti. Kolemjdoucí většinou hází drobné mince do přistaveného klobouku, krabičky či pouzdra od hudebního nástroje. Nejčastěji se lze setkat s hudební produkcí (většinou akustickou), ale dělat se dá prakticky cokoli zajímavého či zábavného, co lidé rádi ocení: akrobacie, tanec, polykání ohně či mečů, žonglování, kouzelnictví, loutkoherectví, pantomima, recitace. V mnoha zemích není pouliční umění úřady regulováno vůbec, či jenom částečně, v některých zemích či městech je naopak potřeba získat speciální povolení, jinak hrozí vystupujícím pokuty. (zdroj: wikipedia.org)

Hudební složka programu bude stejně jako každý rok tím hlavním, co bude na festivale k vidění. Na minimálně 6 scénách se postupně představí jak klasické, tak i alternativní žánry, kterým je v letošním roce věnován větší prostor než v minulých letech. Zhruba polovinu programu pak tvoří mezinárodní zástupci, které doplní muzikanti z ČR a samozřejmě nebudou chybět ani plzeňské a začínající projekty. V hudební části se objeví kolem 60 více či méně známých interpretů a skupin. Stále rozrůstající skupinou umělců na festivale jsou i různorodí komedianti, žongléři, akrobaté a tanečníci. Smetanovu ulici tak na 4 dny oživí například akrobatické duo hrající zároveň na housle, jeden z nejzkušenějších světových pouličních komediantů, neskutečně ohebný akrobat a nebude chybět ani oblíbená fireshow. Hlavní část programu v ulicích a parcích začne každý den ve 12:00 a bude probíhat až do 22:00 a celý festival budou moderovat mistři slova, tzv. slameři.

Pilsen Busking Fest již od svého vzniku dává prostor i netradičnímu programu, který bude letos opět hodně zajímavý a představí projekty a spolky, které na jiném festivale tak často neuvidíte. Svůj prostor dostanou senioři v rámci projektu “Ve víru hudby pro starší a jiné generace”, dechovka Oty Hellara, stepařský workshop, salsa tančírna, autorské čtení, pěvecký sbor nebo již tradiční Beatbox battle. Tím ale program rozhodně nekončí. Po desáté večerní se v klubu Anděl sejdou muzikanti z festivalu na Jam session a hlavní zóna festivalu „U Branky” bude hostit oblíbenou taneční Silent party.

Velká část festivalu bude věnována i vizuálnímu umění. V Šafaříkovo sadech se uskuteční pouliční výstava fotografií, street art umělci vytvoří velké obrazy přímo na ulici a nebude chybět ani Graffiti jam na místě bývalého DK Inwest. Nejenom dívat, ale i zapojit se přímo do tvorby a různých workshopů budou moci celé rodiny v rámci kreativních zón včetně oblíbené Živé Velryby, která je součástí festival již po čtvrté. Důležitým aspektem festivalu je jeho zasazení do samotného centra Plzně. Hlavní zóna bude umístěna do Smetanových sadů na místo, kterému nikdo z místních neřekne jinak než “U Branky”. Dále pořadatelé oživí prostor “U Muzea”, zahrádku oblíbené restaurace Lokál nebo zónu Inspiral v Kopeckého sadech. Program v ulicích pak budou reprezentovat ulice Bedřicha Smetany, Riegerova a Martinská. Výběr toho nejlepšího z festivalu, velké pódium a různé stánky pak nabídne Náměstí Republiky v pátek 4.10. Na celý festival je sice vstupné zdarma, ale to rozhodně neznamená, že by návštěvníci neměli jednotlivá vystoupení ocenit vhozením libovolného množství peněz umělci přímo do klobouku či jiné nádoby.

Ubytování v hotelu Ibis společně s dobrým jídlem a pitím zajistí návštěvníkům jejich základní potřeby. Festival myslí i na návštěvníky a fanoušky z bližšího i vzdálenějšího okolí a proto se domluvil již po třetí za sebou na spolupráci s hotelem Ibis. Hotel Ibis sídlí na Borských polích a je známý svojí podporou nezávislých a alternativních festivalů mezi které se Pilsen Busking Fest řadí. V minulých letech nabídl svým návštěvníkům například netradiční snídaně s hudebním doprovodem a celkově se snaží působit co nejvíce ekologicky se zaměřením na kvalitu a minimalizaci plýtvání surovin. Každoročně pořádá večírky, kam zve nejvýznamnější plzeňské neziskové organizace a oceňuje tak jejich přínos jak pro město, tak pro naší společnost. Pořadatelé doporučují se v něm ubytovat a garantují, že toho návštěvníci z daleka nebudou litovat a zároveň tak nepřímo podpoří i samotný festival.

Kromě facebookové události sledujte také webové stránky nebo facebookový profil pořadatelů a očekávejte v nejbližších dnech a týdnech, že budete doslova zasypáni informacemi o novinkách, které si na vás pořadatelé z neziskovky CONEXIS z.s. připravili.


Začátek akce:
Info:
Odkazy:
Facebook: link

Mapa:

aktuálně

diskuze