Akce

03.03.2013, K4

JOZEF VAN WISSEM (nl) & Oldřich Janota (cz)

JOZEF VAN WISSEM (nl) & Oldřich Janota (cz)

Zvuk loutny je neodmyslitelně spjatý s dávnými časy, ale v Americe usazený Holanďan Jozef van Wissem všemožně otvírá tomuto nástroji nové horizonty. Ať už v kontextu soudobé improvizace nebo v rámci svých hypnotických skladeb, které mají často palindromickou strukturu, a jimiž si získal obdiv Davida Tibeta nebo Jima Jarmusche - s tím mimochodem loni natočil tři společné dlouhohrající desky. Jarmuschova zvazbená kytara, jež hodně připomene Neila Younga z Dead Mana, se na nich vyrovnaně snoubí s Wissemovým ornamentálním pletivem jeho loutny.
 Jozef zpočátku vydával na svém labelu Incunabulum (kde najdete i další zajímavé interprety), ale posledních nahrávek se chytili Important Records nebo Sacred Bones Records. Spolupracoval mj. i s Greggem Kowalskym, Keiji Hainem, Tetuzi Akiyamou, Jamesem Blackshawem, Gary Lucasem (kytarista Captaina Beefhearta) nebo Smegma. Jeho klasickou hudbu uslyšíte i v komerční produkci; vedle řádky filmů (nepřekvapivě i těch Jarmuschových) a dokumentů se nedávno zařadil také herní průmysl (Sims Medieval).
 Oldřicha Janotu netřeba zeširoka představovat - v 70. letech člen Mozart K (jedné z našich nejzajímavějších kapel na pomezí rocku a folku), poté velmi osobitý písničkář, který se často pouštěl do oblasti až ambientního minimalismu (zejména nahrávky s manželi Havlovými), dnes patří mezi legendy české hudby. Příznačně stál ovšem vždy stranou hlavního zájmu a většina jeho nahrávek je bohužel stále nezvěřejněná.
 Kvůli zrušenému turné v roce 2011 letos uvádíme repete koncertu přesně v tom samém složení a na tom samém místě, jen 3.3.2013. Vstup na místě za 180czk.
 
 http://youtu.be/Z3wV5qF94EA
 http://youtu.be/IcqCymM-qIk
 http://www.jozefvanwissem.com/listen.html
 
 http://www.oldrichjanota.com
 http://youtu.be/pgocplbKDmA
 http://youtu.be/_HVgiX7Wqzs
 
 http://letmo.net/productions
 http://www.k4klub.org


Začátek akce: 20:00
Info: 180
Odkazy:
Last.FM: link
Facebook: link

Mapa klubu:

aktuálně

diskuze